:: Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ::
Adeziv Ağız Bakımı Ağız Kanseri
Ağız Kokusu Ağız ve Diş Yapısı Çocuğuma Dişlerini Günde Kaç Kez Fırçalatmalıyım?
Çocuklarda Ağız Bakımı Çocuklarda Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalıdır? Çocuklarda Hangi Diş Macunu Ne Kadar Kullanılmalıdır?
Çürükler Diş Apsesi Diş Beyazlatma
Diş Çekimi Öncesi ve Sonrası Diş Dolguları Diş Ekme
Diş Eti Hastalıkları Diş Hassasiyeti Diş Röntgeni
Diş Sağlığı ve Vitaminler Diş Taşı Hamilelik ve Dişler
Kanal Tedavisi Kırık Diş Köprüler
Kronlar Laminatlar Parmak Emme
Protez Restorasyon Sigara ve Diş
Süt Dişlerinin Önemi Şiddetli Diş Ağrısı Tırnak Yeme
Yirmi Yaş Dişleri

   Süt dişlerinin birinci görevi, çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Konuşmanın düzgün gelişmesi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. İlk süt dişleri 6-8 aylıkken çıkmaya başlar ve genellikle çocuk 2 yaşını tamamladığında 20 adet diş ağızda yerini almış olur. 6 yaşında ilk daimi dişlerin çıkmasıyla karışık dişlenme dönemi başlar. İlk çıkan daimi diş; 1. Büyük azı dişidir ve süt azısının hemen arkasındaki boşluktan çıkar.

    Süt dişleri, kapladıkları alanı, kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş çıkarken ona rehberlik yapmaktadır. Süt dişi çürüyerek erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk ve rehberlik fonksiyonu ortadan kalkmaktadır. Büyüme çağındaki çocukta çene kemiğinin gelişimi de süt dişlerinin düşme zamanına kadar sağlıklı bir şekilde yerinde durmasına bağlıdır.    

    Süt dişleri geçici olduğu için ebeveynler tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek düşüncesiyle pek önemsenmez. Dolayısıyla bu tarz bir düşünce süt dişlerinin temizliğinin ihmaline ve çürümesine sebep olur. Süt dişlerindeki sorunlar gelecekte pek çok problemin kaynağı olarak karşımıza çıkar. Unutulmamalıdır ki süt dişlerindeki çürükler hem çocuğun dişlerinin ağrımasına sebep olur, hem de daimi dişlerine zarar verir. Süt dişleri ihmal edilip dolgu ile kurtarılamadığı zaman çekilmesi gerekir, erken süt dişi kaybı çocukların daimi dişlerinin çapraşık olmasının en önemli etkenlerinden birisidir.           Erken süt dişi kaybı sonucunda ağızda bulunan dişler boşluğa doğru kayar ve daimi dişlerin süreceği yer kalmaz sonuç; çapraşıklıktır. Dolayısıyla süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar.  Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilecektir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, "nasıl olsa yerine yenileri gelecek" yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir.